Sprawdź pełną ofertę produktów w sklepie internetowym sica.pl/sklep
Już teraz możesz zapoznać się z produktami, które znajdują się w naszej ofercie.
Od 11 marca obowiązuje zakaz sprzedaży „kopciuchów” – dzięki nowelizacji rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego z 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe.
Nieuczciwi przedsiębiorcy obchodzili przepisy, wykorzystując wyłączenie dotyczące urządzeń wytwarzających ciepło tylko na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej oraz kotłów na biomasę niedrzewną. Taką drogą na rynek wprowadzano kotły niespełniające standardów emisji określonych przez rozporządzenie, pogarszające jakość powietrza. „Kopciuchy” były szeroko dostępne w Internecie, głównie na portalach aukcyjnych np. na Allegro oraz ogłoszeniowych np. OLX.
– Uszczelniamy rynek obrotu kotłami, aby ukrócić naganne praktyki niektórych przedsiębiorców – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. – Dzięki nowelizacji rozporządzenia wyeliminujemy możliwość wprowadzania do obrotu kotłów niespełniających standardów i poprawimy jakość powietrza w Polsce.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zawarło już porozumienia z największymi internetowymi serwisami aukcyjnymi, na mocy której będą one wyrzucać ze swojego systemu ogłoszenia o sprzedaży kotłów, które nie spełniają norm. Aby zwiększyć skuteczność tego typu działań urzędnicy proszą wszystkich zainteresowanych poprawą jakości powietrza w Polsce o informowaniu urzędników o ogłoszeniach dotyczących sprzedaży „kopciuchów”. Informacje należy wysyłać do ministerstwa na adres: czystepowietrze@mpit.gov.pl

Uwaga! Od 2020 roku brak dotacji do ogrzewania w domach nowo budowanych
Budujesz dom? Tylko w tym roku można jeszcze ubiegać się o dotację do zakupu i montażu urządzeń grzewczych w ramach programu rządowego „Czyste Powietrze”. Od roku 2020 takie dotacje zostaną wstrzymane dla domów w budowie.
Wszystkie pozostałe zasady programu pozostają niezmienne. Nadal będzie można ubiegać się o wsparcie do termomodernizacji i wymiany ogrzewania dla domów istniejących oraz będzie możliwość uzyskania preferencyjnej pożyczki do zakupu i montażu instalacji OZE.
Skąd ta zmiana?
– Od 2020 roku mają obowiązywać nowe wymagania dotyczące ogrzewania np. w przypadku kotłów na paliwa stałe – nowa norma uwzględniająca wymogi ekoprojektu – informuje pracownik jednego z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. – Od tego momentu do obrotu handlowego wprowadzane będą jedynie urządzenia spełniające wymogi nowej normy. Jednym słowem, to co obecnie jest jeszcze nadprogramowe, stanie się powszechne i obowiązkowe, a rząd zaprzestanie finansowania tych urządzeń dla domów powstających, koncentrując na dofinansowaniu wymian przestarzałych kopciuchów. Jeśli jednak z jakichś przyczyn zapowiadane zmiany nie wejdą w życie – wszystko pozostanie po staremu.
