+48 722 383 587 sklep@sica.pl

Instalacje fotowoltaiczne oraz grzewcze

sklep@sica.plTelefon.: +48 722 283 587

Sprawdź pełną ofertę produktów w sklepie internetowym sica.pl/sklep

 Już teraz możesz zapoznać się z produktami, które znajdują się w naszej ofercie.

Wejście do sklepu

OD 2019 ROKU MOŻESZ ODLICZYĆ KOSZT INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ OD PODATKU

Ostatnio dużo mówi się o podwyżkach prądu i o tym, że rozwiązaniem na nie może być montaż instalacji fotowoltaicznej. Wielu właścicieli domów jest jednak negatywnie nastawionych do instalacji ze względu na ich koszt, który początkowo wydaje się stosunkowo wysoki. Zmiany w prawie, które weszły w życie wraz z 1 stycznia, sprawiają jednak, że montaż instalacji fotowoltaicznej jest jeszcze bardziej opłacalny.

ODLICZ INWESTYCJĘ OD PODSTAWY PODATKU
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 r. od 1 stycznia osoby fizyczne od podstawy podatku dochodowego będą mogły odliczyć wydatki poniesione m.in. na ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem, a także ich montaż. Odliczenie nie może przekroczyć kwoty 53 tys. zł, a kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Podatek może zostać odliczony zarówno, gdy rozliczamy się według skali podatkowej (przy stawce 18% i 32%), jak i według podatku liniowego oraz ryczałtu.

Długo wyczekiwane rozporządzenie, mimo wielu zmian w trakcie procesu legislacyjnego, pozwala również odliczyć koszt termomodernizacji budynku wraz z materiałami budowlanymi, wymianę źródła ogrzewania (w tym pompę ciepła), a także wszystkie usługi związane z uruchomieniem i termomodernizacją budynku – montaż, demontaż, uruchomienie oraz regulację urządzeń oraz równoważenie hydrauliczne instalacji.

Przykład I: Pan Jan, klient Columbus Energy, zdecydował się zainwestować w instalację fotowoltaiczną w styczniu 2019 roku. Łączny koszt inwestycji wyniósł 35 000 zł. Dzięki ustawie może odliczyć od podstawy podatku całą wartość inwestycji, co zmniejszy jego podatek o kwotę 6 300 zł (18% z 35 000 zł).

Przykład II: Pan Tomasz, klient Columbus Energy, zdecydował się zainwestować w instalację fotowoltaiczną w styczniu 2019. Łączny koszt inwestycji wyniósł 60 000 zł. Dzięki ustawie może odliczyć od podstawy podatku część wartości inwestycji, co zmniejszy jego podatek o kwotę 9 540 zł (18% z 53 000 zł – maksymalna kwota do odliczenia). Należy pamiętać, że jeżeli kwota podatku jest niższa od kwoty ulgi, Panu Tomaszowi przysługuje odliczenie również w kolejnych latach.

Treść rozporządzenia została opublikowana zaraz po świętach, a regulacje weszły w życie wraz z Nowym Rokiem.

cyt. columbusenergy

Od 11 marca obowiązuje zakaz sprzedaży „kopciuchów” – dzięki nowelizacji rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego z 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe.

Nieuczciwi przedsiębiorcy obchodzili przepisy, wykorzystując wyłączenie dotyczące urządzeń wytwarzających ciepło tylko na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej oraz kotłów na biomasę niedrzewną. Taką drogą na rynek wprowadzano kotły niespełniające standardów emisji określonych przez rozporządzenie, pogarszające jakość powietrza. „Kopciuchy” były szeroko dostępne w Internecie, głównie na portalach aukcyjnych np. na Allegro oraz ogłoszeniowych np. OLX.

 

– Uszczelniamy rynek obrotu kotłami, aby ukrócić naganne praktyki niektórych przedsiębiorców – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. – Dzięki nowelizacji rozporządzenia wyeliminujemy możliwość wprowadzania do obrotu kotłów niespełniających standardów i poprawimy jakość powietrza w Polsce.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zawarło już porozumienia z  największymi internetowymi serwisami aukcyjnymi, na mocy której będą one wyrzucać ze swojego systemu ogłoszenia o sprzedaży kotłów, które nie spełniają norm. Aby zwiększyć skuteczność tego typu działań urzędnicy proszą wszystkich zainteresowanych poprawą jakości powietrza w Polsce o informowaniu urzędników o ogłoszeniach dotyczących sprzedaży „kopciuchów”. Informacje należy wysyłać do ministerstwa na adres: czystepowietrze@mpit.gov.pl

Uwaga! Od 2020 roku brak dotacji do ogrzewania w domach nowo budowanych
Budujesz dom? Tylko w tym roku można jeszcze ubiegać się o dotację do zakupu i montażu urządzeń grzewczych w ramach programu rządowego „Czyste Powietrze”. Od roku 2020 takie dotacje zostaną wstrzymane dla domów w budowie.

Wszystkie pozostałe zasady programu pozostają niezmienne. Nadal będzie można ubiegać się o wsparcie do termomodernizacji i wymiany ogrzewania dla domów istniejących oraz będzie możliwość uzyskania preferencyjnej pożyczki do zakupu i montażu instalacji OZE.

 

Skąd ta zmiana?

 

– Od 2020 roku mają obowiązywać nowe wymagania dotyczące ogrzewania np. w przypadku kotłów na paliwa stałe – nowa norma uwzględniająca wymogi ekoprojektu – informuje pracownik jednego z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. – Od tego momentu do obrotu handlowego wprowadzane będą jedynie urządzenia spełniające wymogi nowej normy. Jednym słowem, to co obecnie jest jeszcze nadprogramowe, stanie się powszechne i obowiązkowe, a rząd zaprzestanie finansowania tych urządzeń dla domów powstających, koncentrując na dofinansowaniu wymian przestarzałych kopciuchów. Jeśli jednak z jakichś przyczyn zapowiadane zmiany nie wejdą w życie – wszystko pozostanie po staremu.

KONTAKT

Godziny pracy

pn-pt: 8-18

Follow Us

Formularz zapytania

4 + 14 =